Egy következő kérdés: miért fogyasszak táplálékkiegészítőket?
Azt gondolják sokan, hogy ha változatosan étkeznek, nem lehet baj, nem lesznek daganatosak, nem lesz csontritkulásuk, nem betegítik meg őket a vírusok.
Most, hogy már benne vagyunk lassan a télben, egyre gyakrabban találkoztunk magánemberként is, de az orvosok az orvosi rendelőben is a megfázás különböző tüneteivel.
A panaszok hátterében nyilván sok minden szerepet játszik. Az ami nyáron ellenállóbbá tesz bennünket, most hiányzik.
Kevesebb a napfény, kevesebbet vagyunk kint a szabad levegőn, kevesebbet mozgunk, kevesebb friss zöldséghez és gyümölcshöz jutunk hozzá.
Nyilvánvalóan ez meg is látszik rajtunk, hiszen sokkal könnyebben megbetegszünk, a szervezetünk sokkal nehezebben tud ellenállni a különféle kórokozóknak.
A baj pedig abban is gyökerezik, hogy amit nyáron elfogyasztunk vitaminokat, zöldségeket, azok sajnos nem raktározódnak, hiszen a vízben oldódó vitaminok néhány nap alatt, a zsírban oldódó vitaminok pedig néhány hét alatt kiürülnek a szervezetünkből. Azt pedig mindannyian tudjuk, hogy a téli utánpótlás eléggé hibás, és kevéssé tartalmazza azokat az anyagokat, amire az emberi szervezetnek szüksége van.
Tulajdonképpen, amikor belecsúszunk az őszbe, télbe, tavaszba, már eredendően olyan hátrányokkal élünk, ami valamennyiünkre egész évben jellemző.
Alapvető probléma, hogy nemcsak a magyar ember, hanem a világban talán minden civilizált ember mennyiségileg jól lakik, de mindenhol tulajdonképpen ugyanazzal a problémával szembesülnek a táplálkozás tudománnyal foglalkozó szakemberek, hogy ugyanakkor minőségileg a szervezetünk éhezik.
Ezen túlmenően a másik súlyos probléma, hogy a kemikáliák, a különféle vegyszerek számának szaporodásával egyre több vegyszer ételadalékot fogyasztunk el. Magyarországon közel 100 ezer ételadalék van törzskönyvezve.
Gondoljátok végig, hogy ebből mennyit eszünk meg egy évben, hiszen folyamatosan olyan ételeket, italokat fogyasztunk, amiben vagy ízesítő, konzerváló, színező, állományjavító, és mi minden van. Egyes felmérések szerint egy évben kb. 54 kg vegyszert fogyasztunk el.
Nos egy érdekes dolog akadt a kezembe a közelmúltban, hiszen ki gondol arra, hogy a kenyér is tele van különféle adalékanyagokkal.
Én ezt eltettem, mert teljesen megdöbbentett, hiszen ők tőlünk függetlenül, nem nekünk akarnak csinálni reklámot, nem nekünk akarják előkészíteni a talajt, hogy igenis szükség van valamire, hanem ez tőlünk független megjelent cikk, ami leírja, hogy 25 különféle adalékanyagot tesznek a kenyérbe, az egyiket azért, hogy a másiknak fokozzák a hatását.
Tulajdonképpen már ott tartunk, hogy alig kell liszt is bele, mert annyiféle vegyszer található az ételeinkben.
„Az adalékanyagok a pékeknek nemcsak segítséget jelentenek, hanem konkurenciát is, sok helyen már helyettesítik is őket. Finom vegyszerek nélkül nincs automatizáció, nélkülük a tészta nem megfelelő az egymásra beütemezett gépeknek.”
Ami engem teljesen megdöbbentett, azt írja az egyik Élelmiszeripari Szövetség lapja, hogy: „Ahhoz, hogy egy pék termék minősége állandó legyen, ahhoz korrigálni kell a természetet.”
Köszönöm szépen.
Ezeket még tovább súlyosbítja a bennünket körülvevő világ, a levegő, a talaj, a víz szennyezettsége, amiért mi magunk vagyunk felelősek.
Nem vigyázunk a környezetünkre, nem vigyázunk magunkra, s akkor ne csodálkozzunk azon, hogy egyre nő a súlyos betegeknek a száma, hogy egyre nő az allergiásoknak a száma.
Valahol többet kellene gondolnunk arra, hogy megszületendő gyermekeink egészségesen éljenek a világban.
Ezért szoktam én annyit emlegetni az egyik szülész főorvosnak a mondását, hogy mikor is kell elkezdeni egészségesen élni.
Egyik jelenlévő megkérdezte, hogy melyik életkortól kezdve lehet a termékeket használni. Ő akkor azt mondta, hogy születés mínusz 9 hónap. Ma már azt mondja, hogy fogantatás mínusz 18 hónap.
Én úgy gondolom, hogy ha tisztában vagyunk azzal, mennyi minden kár ér bennünket, akkor ez teljes egészében érthető és logikus.